NŐI,KISMAMA,BABÁS,GYEREKJÓGA:MARTFŰ,TISZAFÖLDVÁR,CIBAKHÁZA

Szeretettel várlak jógázni:MARTFŰ,TISZAFÖLDVÁR,CIBAKHÁZA! NŐI, KISMAMA,BABÁS,GYEREKJÓGA óráimra! A jóga olyan mint a ZENE. A test ritmusa, az elme dallama, és a lélek harmóniája hozza létre az élet szimfóniáját. B.K.S.Iyengar

 

holiday_1.jpg

Kedves Olvasóim!

 

Ezeket a könyveket, magam is megszereztem, innen-onnan...:)Piacterekről, letöltőoldalakról, könyvtárból.

Nagy segítségemre volt döntéseimben. Egyértelmű válasz nincs. Illetve rengeteg válasz van, de a számunkra megfelelő utat nekünk kell útvesztőkön át kutatnunk, hogy kétségünk se legyen affelől, hogy mindent a lehető legjobban csinálunk életünkben....

ÍME a segítség:)

 

 

[Könyv] Ina May Gaskin: Útmutató szüléshez; Útmutató szoptatáshoz

 

Az Útmutató szüléshez c. könyv szerzője napjaink egyik leghíresebb bábája. Társaival egy ún. „születésfarm”-ot vezetnek az Egyesült Államokban, ahol helyet biztosítanak az asszonyoknak gyermekük világra hozásához. A farmon dolgozó bábák orvosilag is képzettek, komplikáció esetén is be tudnak avatkozni, mesterségbeli tudásuknak és a természetes környezetnek köszönhetően az esetek 99%-ában nincs erre szükség. Statisztikáik felülmúlják a legjobb kórházakét.

Ina May Gaskin, a farm vezetője tudása és széleskörű tapasztalata legjavát foglalta a könyvbe. Bemutatja, hogy a szülés alapvetően természetes folyamata hogyan indítható el, kísérhető és támogatható. Születéstörténeteken keresztül világít rá, hogy szülni nemcsak fájdalommal lehet, és a szülő nő mentálisan és fizikailag is tehet azért, hogy minél szebben és tudatosabban élhesse meg életének egyik legnagyobb élményét.

Ha úgy érezzük, fogalmunk sincs, mi vár majd ránk a szülésnél, és félünk az ismeretlentől, a fájdalomtól, olvassuk el ezt a könyvet, és szorongásunk jó eséllyel csökkenni, önmagunkba és a testünkbe vetett bizalmunk pedig növekedni fog! Illetve inspirációt nyerünk, hogy keressünk egy alternatív szemléletben dolgozó szülészorvost, mi több: otthon szüljünk.

A szerző másik könyve az Útmutató szoptatáshoz, melyet megjelenése után már nem volt érkezésem elolvasni. Ezért egy másik ajánlásból idézek, melynek mondatai sejtetik, hogy a szoptatás témakörében is hasonlóan értékes művet vehetünk kezünkbe: „A szerző ismét széles körű és gazdag ismeretanyaggal közelít a témához, és miközben hatékonyan átadja a szoptatási ismereteket és technikákat egy olyan szemléletet is igyekszik kialakítani, amely a természetes anyai készségeket bátorítja és erősíti, növeli a szoptatást választó kismamák önbizalmát, és megerősíti őket döntésükben.”

Két olyan könyvet szeretnék bemutatni, amelyből sok szempontot kaptam saját babagondozási gyakorlatom kialakításához – de legfontosabbnak a hatást tartom, amit kisbabámhoz való hozzáállásomra gyakoroltak.

A két könyvet a kötődő nevelés fogalma kapcsolja össze. Hogy mit is jelent ez pontosan?

Egy nagyon egyszerű dolgot: hogy a lehető legteljesebben kielégítsük gyermekünk igényét a velünk való közeli kapcsolat iránt. Nem nehéz elképzelni, hogy kisbabánk, akivel 9 hónapig szinte „egy test” voltunk, születése után is arra vágyik, hogy hallja szívünk dobogását, érezze légzésünk ritmusát, illatunkat, és kezünk – a hasfalon keresztül már jól ismert – simogatását. Hogy velünk legyen, halljon-érezzen-lásson-tapintson minket, testközelből lehessen részese életünknek. Ésszerűnek tűnik, mégis: a nyugati társadalomban évszázadokon át ennél jóval nagyobb távolságtartással gondozták a csecsemőket.

Jean Liedloff amerikai pszichológusnő, aki két és fél évet élt a dél-amerikai jekana indiánok között a dzsungelben, arra döbbent rá, hogy a törzsi társadalom sok tekintetben egészségesebben működik a mai civilizált világénál. Ennek okait az indiánok kultúrájának tanulmányozásával igyekezett feltárni, melyben kulcsfontosságú tényezőnek találta a csecsemőgondozási és gyermeknevelési hagyományokat, melyek számos ponton eltérnek a nyugati gyakorlattól. Többek között a babák testközelség iránti igényének kielégítésében. A darwini evolúcióelméletre támaszkodva a pszichológusnő megfogalmazta saját elméletét, az ún. kontinuum-elvet, amely magyarázatot adhat az általa megfigyeltekre. Ezt az elvet, illetve a jekana indiánok életét mutatja be részletesen Az elveszett boldogság nyomában c. művében.

Engem leginkább az a leírás hatott meg, amiben a szerzőnő gondolatban bemutatja, mit élhet át egy (nyugati) csecsemő, akinek az alapvető igényei és ösztönei nincsenek kielégítve életének e rendkívül kiszolgáltatott szakaszában. Nehéz közömbösnek maradni az olvasottak iránt, és elkerülni, hogy ne növekedjen empátiánk a babák és kisgyermekek felé. Sokszor gondoltam vissza az olvasottakra, amikor a fogytán éreztem a figyelmem vagy a lelkierőm a baba felé forduláshoz.

Az Ölelj át! (A kötődő nevelésről mindenkinek) c. könyvet egy magyar orvos-pszichológusnő írta azzal a szándékkal, hogy a kötődő nevelés fogalmát és gyakorlati eszközeit a magyar olvasóközönséggel megismertesse.

A pszichológia és önismeret iránt érdeklődőknek külön csemege lehet a különféle gyermekkori kötődési minták, és ezek jellemformáló hatásának bemutatása, amely a könyv első (elméleti) részében található.

A 2., gyakorlati részben hasznos szempontokat kapunk ahhoz, hogyan valósítsuk meg a kötődő nevelést a gyakorlatban, a mi cseppet sem természetközeli kultúránkban. Hét segítő eszköz kerül bemutatásra, címszavakban: közelség, igény szerinti szoptatás, hordozás, együttalvás, a sírás kezelése, igény szerinti napirend, egyensúly.

A könyv nagy értékének tartom, hogy a szerzőnő végig a saját ösztöneinkre való hallgatást hangsúlyozza. Kész receptek helyett egyfajta szemléletet mutat be, szempontokat ad a gyakorlati kérdésekben, meghagyva az olvasónak a jó érzéssel való döntés lehetőségét. Rámutat, hogy nem csak akkor vagyunk jó anyák, ha együtt alszunk gyermekünkkel, hordozzuk, teljesen igény szerint szoptatjuk és alakítjuk a napirendet. A testi közelség mellett a lelki közelség legalább olyan fontos, melyet a gyermek szükségletei iránti érzékenység révén gyakorolhatunk. Ha ezekre odafigyelünk, úgyis eljutunk a testközelségig. :)

 

 
 

A bába válaszol c. könyv szintén alapmű, amely a várandóságunk első pillanatától aktuális lehet számunkra. A mű a neves németországi bába tapasztalatainak, tanácsainak összefoglalója – ennek megfelelően rengeteg gyakorlati információt tartalmaz a várandósság, a szülés, a gyermekágy és a szoptatás témakörében.

A könyv bemutatja, hogyan kísérhető végig ez a folyamat természetes módon: homeopátia, fitoterápia (gyógynövények) és aromaterápia (illóolajok) segítségével. Emellett kitér azokra a lelki folyamatokra és aspektusokra, melyeken a legtöbb nő és család végigmegy életének ezen szakaszában. A gyakorlati tudnivalók mellett a szerző saját praxisából hozott történetekkel illusztrálja egy-egy problémakör megoldási lehetőségeit. Ennek megfelelően meglehetősen vaskos, olvasmányos kötetet vehetünk kezünkbe – melynek áttekinthető, logikus felépítése mégis lehetővé teszi számunkra, hogy könnyen megtaláljuk benne a minket aktuálisan érdeklő kérdéskört.

Nagyon szép szavakkal méltatja a könyvet Geréb Ágnes, ajánlója a következő sorokkal zárul: „Régóta nyomasztott a föladat, hogy könyvet kell írnom – most ettől megmentettél, megírtad helyettem. Egyszerűen ellátom lábjegyzetekkel, és kész. Köszönöm!”

 

A szerző egy másik művéről is említést teszek itt, amely a Bevált aromakeverékeim címet viseli, hiszen szervesen kapcsolódik a fenti könyvben ajánlott terápiákhoz. Az aromaterápiás kézikönyv segítségével magunk is keverhetünk illóolajokat. A receptek alapján készült termékek kaphatóak Magyarországon:

http://katalizatorkiado.hu/bevaltaromakeverekek.htm

Személyes tapasztalat: A Stadelmann-féle felépítőszert a várandósság alatt, illetve a gyermekágy idejére is jó szívvel ajánlom – én a vérképem javítására szedtem, többek ajánlása alapján. Illetve kipróbáltam a Születésillat (Nőiességillat) nevű aromakeveréket, valamint a Rózsa-teafa balzsamot – mindkettő bevált nekem.

Van-e élet a születés előtt?

Ha eddig nem gondolkoztunk ezen a kérdésen, e két mű valamelyikének olvasása után nagy eséllyel az lesz a válaszunk: “Hogyne!”. Szívem szerint minden várandós és erre nyitott kismamának a kezébe adnám az alábbi két könyvet, szemléletformáló hatásuk miatt.

A magzati léttel kapcsolatos kutatások eredményeire alapozva Raffai Jenő és Hidas György pszichoanalitikus professzorok kidolgoztak egy módszert, az ún. anya-magzat kapcsolatanalízist, melynek segítségével az anya tudati kapcsolatba tud lépni magzatával már a várandósság alatt. Munkásságukkal, amely úttörő jelentőségűnek számít a pszichológia e területén, nemzetközi elismertséget vívtak ki. Ez a fajta kommunikáció a várandósság elejétől gyakorolható, és a szülésfelkészítő programban teljesedik ki, melynek megkezdése a 36. héttől ajánlott.

A Lelki köldökzsinór c. könyv a magzati léttel kapcsolatos kutatási eredményekről, a kapcsolatanalízis szerepéről és jelentőségéről, illetve az analízisen részt vevő várandós anyák tapasztalatairól szól. Kedves és megrázó történeteken keresztül tudatosul bennünk: a mi hasunkban növekvő új emberke lelki élete is már a fogantatás pillanatában elkezdődött. Illetve az, hogy mennyi mindent tehetünk azért, hogy kisbabánk születés előtti élete a lehető legteljesebb, születése pedig a lehető leggyöngédebb lehet.

Magát a kapcsolatanalízis módszerét konkrétan nem tartalmazza a könyv, ez a szerzők saját szellemi terméke, és irányításuk alatt sajátítható el. Az élménybeszámolók alapján mégis nagyjából rekonstruálható, hogyan zajlik egy-egy alkalom.

 

Anyák jógakönyve

Geeta Iyengar, Rita Keller és Kerstin Khattab:
Iyengar jóga anyáknak.
Biztonságos gyakorlás várandósoknak és kismamáknak.
(Eredeti angol címe: Iyengar Yoga for Motherhood. Safe practice for Expectant and New Mothers – magyar fordítása még nincs).
New York-Tel Aviv: Sterling Kiadó, 2010. 464 oldal, 35 USD

Ezt a könyvet látva a kismamáknak jógázni, a jógázóknak pedig teherbe esni támad kedve. Csodálatos, inspiráló és biztonságos útmutató közel félezer oldalon nemcsak várandósoknak, de minden nőnek, gyakorlóknak és oktatóknak egyaránt.

Ámbár a hatha jóga általánosan az emberi testre van jótékony hatással, mégis, mivel eredetileg a pózokat férfiak dolgozták ki férfiaknak, a nők jógagyakorlásukban figyelembe kell vegyék, hogy a testük másképp működik, így néha külön odafigyelést igényel. Különösen igaz ez a női lét olyan szakaszaira, mint például a menstruáció, a terhesség, vagy a menopauza.

Az Iyengar iskola mindig is élen járt a női jógagyakorlás kérdéseinek boncolgatásában. Csak néhány kiemelkedőbb példa: Geeta Iyengar, B. K. S. Iyengar lánya 1983-ban jelentette meg Jóga: drágakő nőknek (Yoga: a gem for women – magyar fordítása még nincs) címú úttörő munkáját. Ezt követte Lois Steinberg Geeta útmutatója a nők jógagyakorlásához című könyve (Geeta’s Guide to a Woman’s Yoga Practice, 2005 – magyar fordítása még nincs). Egy másik figyelemre méltó kiadvány ebben a tematikában Bobby Clennell Nők jógakönyve (The Woman’s Yoga Book, 2007– magyar fordítása még nincs).

Ebben a sorban a legfrissebb kiadvány ez a mostani, amely ezúttal egy specifikus élethelyzetre, a várandósságra fókuszál. Szerzői a fentebb is említett Geeta Iyengar, valamint Rita Keller, német szenior Iyengar jóga oktató és Kerstin Khattab, Iyengar jóga oktató és kardiológus (anya és lánya).

A bevezető fejezet általános fogalmakat tárgyal, mint például a jóga és az ajurvéda, és gyönyörű gondolatokat olvashatunk általában a nőiségről, valamint a várandósságról. Az Iyengar módszer által kifejlesztett és használt segédeszközök is bemutatásra kerülnek.

A kismamaság nem a fogantatás pillanatában kezdődik, és nem ér véget a szüléssel, így hát külön fejezetek tárgyalják a fogantatásra való felkészülést, és a szülés utáni regenerálódást, míg maga a várandósság a trimeszteres felosztás alapján kerül felvezetésre. Előbb a fogantatásra való felkészülés következik, e célból ajánlatos szekvenciákkal. A várandósság szakaszának tárgyalása teszi ki a könyv következő részét. Egy általános leírást kapunk minden egyes pózról, valamint a légzőgyakorlatokról, részletes instrukciókat a végrehajtásukhoz, továbbá kis listát a jótékony hatásukról és az ellenjavallatokról. Ezt a részt néhány rövid szekvencia zárja olyan általános várandóssági tünetekre mint például szédülés, magas vérnyomás, légszomj, illetve hátfájás. Ezután következnek a szekvenciák a várandósság három szakaszára, kezdőknek és haladóknak külön-külön. Majd maga a szülés, a közben használható pózok, légzőgyakorlatok és mantrák kerülnek bemutatásra.A következő nagy fejezet a szülés utáni regenerálódást tárgyalja, hasonló struktúrában, szekvenciákkal és kimerítő instrukciókkal.

Függelékként a szerzők tárgyalják a női anatómiát is, valamint összeállítottak egy ajurvédikus elvek alapján kidolgozott étrendet is. Masszírozás technikák is bemutatásra kerülnek mind az anya mind a baba számára. Mindezt kiegészíti egy hasznos linkgyűjtemény, problémajegyzék, szanszkrit szavak jegyzéke és általános jegyzék.
Külön említésre méltó a csodálatos illusztrációs anyag: minden póz minden variációja dokumentálva van, gyakran az ászana kivitelezésének minden lépése látható és követhető. A modell pedig egy haladó várandós jógagyakorló, akinek két terhességét kísérték végig a könyv szerzői.

Egy alapmű született, mely ajánlott olvasmány nemcsak várandósoknak, hanem várandósságra készülőknek is, haladó és kezdő jógagyakorlóknak, jógaoktatóknak, és – remélhetőleg – nőgyógyászoknak és bábáknak is. És nem csak olvasmány, de kézikönyv, elvégre szerzőinek szándéka szerint ez egy biztoságos útmutató ahhoz is, hogy bátran kipróbáljuk a benne

 

 

FILM AJÁNLÓ:

Itt megtekintheted:

 mediaklikk.hu

On The Spot – Kilenc hónap alatt a Föld körül
 
On The Spot – Kilenc hónap alatt a Föld körül
Sztárjelző
szeptember 11.
Vajon hogyan születnek az emberek a világ különböző kultúráiban? Hogyan hat a háború a terhességre? Milyen menekültnek születni? Milyen egy háborítatlan születés Balin? Az On The Spot ezúttal a születés apropóján járta körül a világot, útközben pedig kiderült, hamarosan Cseke Eszterrel és S. Takács Andrással is megtörténik a csoda, babát várnak. A Sztárjelző e heti házigazdái, a Dollár Papa Gyermekei kedvenc magyar dokumentumfilm-sorozatuk következő évadát ajánlják.
 
Fotó: On The Spot
 

Cseke Eszter és S. Takács András. Egy sikeres és kreatív páros, akik mindig kitalálnak egy olyan témát, ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Hozzánk hasonlóan egyszerű kivitelezés, hatékonyság jellemzi munkáikat. Húsbavágóak. Most születéstörténeteket mutatnak be a világ körül, arra keresve a választ, hogy meghatározza-e életünket, hogy hová születünk. Csodálatos lehetőség, hogy sorozataikon keresztül személyes történeteket ismerhetünk meg. Az oly kevés nemzetközi, globális témával foglalkozó hazai TV-kínálatban műsoruk tényleg ablak a világra. Mi mindenképp nézzük” – mondja Kiss-Végh Emőke és Ördög Tamás.

 
 
Fotó: On The Spot
 
A Prima Primissima és Pulitzer-emlékdíjas On The Spot hetedik évadát Ázsiától Amerikáig forgatták. Cseke Eszter és S. Takács András a következőket írta augusztus 26-án a sorozat Facebook-oldalán:

„Az elmúlt másfél évben abban a csodában volt részünk, hogy tíz család megengedte, hogy ott legyünk, amikor megszületik a gyerekük. A születésen keresztül még közelebb kerültünk a szereplőinkhez, az életükhöz és a hagyományaikhoz, mint korábban. Forgattunk szír menekülttáborban, mexikói születésházban a hegyekben, háború után egy gázai kórházban és a világ egyik legkisebb klinikáján a Fülöp-szigetek tájfun sújtotta régiójában.

Azzal a kérdéssel vágtunk neki az útnak, hogy vajon hogyan születnek az emberek a világ különböző kultúráiban, de néha sokkal érdekesebb és megrázóbb volt, hogy milyen élet vár egy-egy babára az adott helyszínen.”
 
 
 
Fotó: On The Spot
 

„Útközben derült ki, hogy velünk is megtörténik a csoda. Természetesen még több kérdésünk lett, mint amikor elkezdtük a forgatást, és abban a szerencsés helyzetben voltunk, hogy a válaszokat az egész világon kereshettük, Balitól Kanadáig. Volt, hogy válaszok helyett csak még égetőbb kérdésekre bukkantunk. Vajon tényleg meghatározza az életünket, hogy hogyan születünk?” – mesélték két héttel ezelőtti bejegyzésükben.

 
 
Fotó: On The Spot
 

„Az On The Spot: Kilenc hónap alatt a Föld körül első része a legnagyobb szír menekülttáborban játszódik, ahol a film elején megszületik a család legújabb tagja, Ibrahím. A 12 részes sorozat első adását pont egy éve forgattuk, és persze fogalmunk sem volt, hogy ilyen aktualitása lesz” – ezeket a sorokat pedig már tegnap osztotta meg Cseke Eszter és S. Takács András.

 
 
Fotó: On The Spot
 
Az On The Spot Kilenc hónap alatt a Föld körül című, vadonatúj sorozatának első részét szeptember 14-én, hétfőn este 22.25-től láthatjátok a Duna TV műsorán.

További érdekességeket találtok az On The Spot honlapján és hivatalos Facebook-oldalán, a Dollár Papa Gyermekeit pedig FB-oldalukon és angol nyelvű blogjukon követhetitek.

 
http://www.gyerekdal.hu/nepszeru/1

 

 



 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 7
Heti: 5
Havi: 57
Össz.: 79 595

Látogatottság növelés
Oldal: web, könyv, film ajánló
NŐI,KISMAMA,BABÁS,GYEREKJÓGA:MARTFŰ,TISZAFÖLDVÁR,CIBAKHÁZA - © 2008 - 2024 - birtlight-yoga-orsi.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »