Tudtad, hogy a súlyzózás, a futás vagy például a step aerobic sokkal inkább a férfias energiákat ébresztik fel a testedben? Ahhoz, hogy a mai férfiközpontú világban meg tudd őrizni a nőiességed, jó, ha olyan mozgásformát választasz magadnak, amivel nemcsak szép, feszes izmokra tehetsz szert, de a női energiaminőséget erősíted. Bálint Gyöngyi, a Padma jógastúdió oktatója erre egy speciális ászanákon alapuló jógamódszert fejlesztett ki, melyet a mesterétől kapott, tisztaságot és szépséget szimbolizáló lótuszvirág neve után Naliní női jógának nevezett el.

A 21. század már-már teljesíthetetlen elvárásai következtében a hagyományos női szerepek egyre inkább eltűnni látszanak. Tabunak számít a menstruáció, a gömbölyded csípő helyett a betegesen sovány a trendi, a gyermekvállalás kitolódott a harmincas évek végére, az öregség pedig egyszerűen elfogadhatatlan. Pedig ha a külvilág követelményeit majmolod ahelyett, hogy elfogadnád és megélnéd a nőiség velejáróit, előbb-utóbb testi-lelki problémákkal találod majd szembe magad. A Naliní női jóga éppen ezt hivatott megelőzni. Lágyságával, rezgéseivel visszavezet a természetes nőiességhez, kiteljesíti benned a nőiség-tudatosságot, és nem utolsó sorban aktiválja a szexuális energiákat. A gyakorlatok, melyek a Hatha jóga elemein alapulnak, fizikai szinten nagyon jó hatással vannak a női szervek működésére, kondicionálják a záróizmokat, lelki szinten pedig segítenek visszatalálni a belső harmóniához, megnyugtatnak, és nyomtalanul elűzik a nőiségeddel kapcsolatos gátlásaidat.

Hogy néz ki egy óra?

A foglalkozások rövid beszélgetéssel indulnak, amikor bármilyen olyan női problémát szóba hozhatsz, ami téged foglalkoztat. Erre a női közösségi élményre ugyanis rendkívül nagy szükség van. Ezután bevezető meditáció, majd bemelegítő gyakorlatok következnek. A cél mindvégig a befelé figyelés, ezért az órák lassú, meditatív állapotban zajlanak. Az ászanák a női szerveket, a petefészket és a méhet aktiválják, az úgynevezett bandhák (energiazárak) és mudrák (pecsétek) pedig erősítik a záróizmokat, a gát izmait, és feloldják az energiablokkokat a testben. Ezt úgy kell elképzelni, hogy bizonyos gyakorlatok közben hol megfeszíted, hol elengeded a kismedence egyes izomterületeit, máskor pedig jógapozícióban figyeled meg, ahogyan ezek a területek önmaguktól aktívak lesznek. Először szokatlannak tűnhet, de kitartó gyakorlással hamar jó eredményeket érhetsz el. Elrontani pedig nem lehet, ezért egy percig sem kell a kudarcok miatt aggódnod!

Néhány ok, amiért érdemes kipróbálnod

– Fokozza a női szervek és az alsó három csakra energiaellátását. Ezáltal megelőzhető az intim területek olyan problémái, mint például a menstruációs görcsök vagy a meddőség.
– Kiegyensúlyozza a hormonális rendszer működését.
– Stabilizálja az idegrendszer működését.
– Jótékonyan hat a hasi szervekre és az emésztésre.
– Oldja a kötött, merev csípőt és az érzelmi blokkokat.
– Rendezi a menstruációs ciklust.
– Erősíti a has- és hátizmokat.
– Sőt mi több, pozitív változást hoz a szexuális életedbe.

Egy-két ászana, hogy otthon is gyakorolhass:

Macskapóz (Mardzsari)

Állj négykézlábra, majd végy néhány mély lélegzetet, hogy ráhangolódj a gyakorlatra. Kilégzéskor a farkcsontodtól kiindulva kezdd el szép lassan domborítani a hátad, közben pedig lazán szorítsd össze mindhárom záróizmodat (végbél, hüvely és húgycső körüli izmok). A fejed lehajtása legyen az utolsó mozdulat a sorban. Ezután belégzésre (szintén a farkcsonttól kiindulva) lassan, csigolyáról csigolyára homoríts, és lazítsd el a záróizmokat. Figyelj rá, hogy ne hajtsd hátra a fejed, inkább előrefele nyújtsd meg a nyakad. Ismételd egymás után hatszor!

Ülő fej-térd tartás (Paschimottanasana)

Ülj le egyenes derékkal, előrenyújtott zárt lábakkal a talajra, lábfejedet feszítsd vissza. Kilégzésre szép lassan dőlj előre egyenes derékkal, és igyekezz elérni a lábfejedet. Ha nem megy, fogd meg a lábszáradat. Nyújtózz a fejed búbjával előre, és érezd, ahogy megnyúlik a gerinced. Eközben enyhén szorítsd össze a záróizmaidat. Minden kilégzéssel próbálj mélyebbre hajolni. Nyolc légzésen át végezd ezt a gyakorlatot, és próbáld mindvégig lazán megfeszítve tartani a záróizmaidat. Ne erőltess semmit! Tartsd tiszteletben a tested határait.