NŐI,KISMAMA,BABÁS,GYEREKJÓGA:MARTFŰ,TISZAFÖLDVÁR,CIBAKHÁZA

Szeretettel várlak jógázni:MARTFŰ,TISZAFÖLDVÁR,CIBAKHÁZA! NŐI, KISMAMA,BABÁS,GYEREKJÓGA óráimra! A jóga olyan mint a ZENE. A test ritmusa, az elme dallama, és a lélek harmóniája hozza létre az élet szimfóniáját. B.K.S.Iyengar

 

 

Az alább olvasható cikkekben szereplő vitaminokat, olajokat, krémeket ezen a honlapon biztonságban megrendelheted:

www.antalvali.com

bionom bolt

 

 Aromaterápia a várandósság idején

aromaterapia-varandossagA várandósság minden nő életében egy különleges időszak. Ilyenkor még egy kevésbé tudatos nő is sokkal jobban odafigyel az egészségére, a táplálkozására és a testére. A cseperedő magzat iránt érzett felelősség, a saját maga iránt érzett gondoskodás régi szokásainak újraértékelésére és megváltoztatására készteti a kismamát. Sok nő ilyenkor kezd el életében először nyitni, és érdeklődni a népgyógyászatban évezredek óta bevált és működő természetes megoldások iránt. Egyik ilyen terület az aromaterápia is, amelyet az akadémikus orvoslás nem nagyon ismer még el, sőt sok esetben tiltják is tőle kismamákat. Pedig évezredes sikertörténete nem elhanyagolható az egészséges baba és az őt kihordó édesanya szempontjából.

Tartalom:

 

Ebben az írásban csupán a laikus felhasználó szintjén szeretném érinteni a témakört: elsősorban el szeretném oszlatni a félelmet az illóolajok várandósság alatt való használatával kapcsolatban, másodsorban pedig betekintést szeretnék nyújtani azoknak az illóolajoknak a tárházába, amelyet szakember felügyelete nélkül is biztonságosan alkalmazhatnak a kismamák a várandósság idején.

A kismamák és az illatok viszonya

A terhesség ideje alatt a legtöbb nő szaglása érzékenyebbé válik. Sok kismama panaszkodik, hogy rosszul van az illatoktól, nem bírja a szagokat. A várandós nő szervezete okos, folyamatosan adja a jelzéseket arra vonatkozóan, hogy mitől undorodjon, és mit kívánjon meg a kismama. Az aromaterápiában eltöltött 20 éves tapasztalatom azt igazolja, hogy a szagok és illatok iránti undor nagyrészt a szintetikus illatokat érinti. A terhes nők felfokozott szagérzékelése az anyatermészet ajándéka, amely segít az esetleges ártalmas anyagok hatékony elkerülésében. Az a szintetikus parfüm, ami eddig a kismama kedvence volt, hirtelen hányingerkeltővé válik, hisz minden szintetikus illat ártalmas, károsítja az idegrendszert, de a szervezet a másállapotban sokkal szigorúbban kezel mindenféle káros anyagot. Többek közt emiatt az illatok iránt érzett túlérzékenység miatt is tartanak a kismamák egy kissé az aromaterápia alkalmazásástól. De ne felejtsük, míg a szintetikus illatok ártalmasak, addig a természetes illatok segíthetik és támogathatják a várandósság időszakát mindenféle undorkeltés nélkül. Még a várandósoknak javasolt természetes illatkeverékek közül is csak azt alkalmazzuk, amelynek valóban tetszik az illata, és ne lepődjünk meg, ha pár hét múlva más fog tetszeni. Hallgassunk az orrunkra!

A várandósság egész ideje alatt kerülendő illóolajok

(Hozzátenném, hogy bármilyen tiltott illóolaj, ha keverékben szerepel, akkor ne ijedjünk meg tőle, mert olyankor máshogy viselkedik. Stadelmann asszony is alkalmaz olyan illóolajokat keverékben, amelyek önállóan kerülendőek, de keverékben hatékonyak.)

csombordolaj szasszafrász-olaj
csombormenta-olaj babérfaolaj
feketeüröm-olaj szerecsendió-olaj
gaulteriaolaj szurokfűolaj
kakukkfűolaj tujaolaj
mirhaolaj ürömolaj
rozmaringolaj varádicsolaj
rutaolaj zsályaolaj

Az aromaterápia és a várandósság trimeszterei

Egy átlagos magzati élet a születés előtt 39-40 hétig tart, amelyet 3 trimeszterre szokás felosztani. Az aromaterápia szempontjából az első trimeszter a magzatról szól, a második és a harmadik a kismamáról, és a harmadik trimeszter vége, azaz a szülés és az azt megelőző időszak pedig a leendő babáról és a mamáról együttesen.

Az első három hónap tekinthető talán a legfontosabb időszaknak, hisz a fejlődő embrió sérülésének és károsodásának a lehetősége ilyenkor a legnagyobb. Ekkor fejlődik ki minden, ami meg fogja határozni a magzat egészségét és a leendő gyermek egészségét is. Az ez idő tájt fejlődő szervek és végtagok komoly sérüléseket szenvedhetnek el a szervezetbe bekerülő mérgek, szintetikus gyógyszerek, szintetikus kozmetikumok és káros ételadalékok, valamint más egyéb kémiai anyagok hatásai miatt. Ezért is jellemző erre az időszakra a sűrű rosszullét, émelygés, hányinger, és a szagok által kiváltott undor.

Nézzük meg, hogy milyen illóolajok kerülendőek csak az első trimeszterben:

  • ánizsmagolaj
  • bazsalikomolaj
  • borókaolaj
  • cédrusfaolaj
  • édesköményolaj
  • fahéjolaj
  • fokhagymaolaj
  • izsópolaj
  • kámfor
  • keserű mandula illóolaj
  • köményolaj
  • majoránnaolaj
  • mirhaolaj
  • muskotályzsályaolaj
  • palkaszárolaj

A kerülendő illóolajok listája nem vonatkozik törvényszerűen arra a növényre is, amelyből kinyerik az illóolajat!

A második és harmadik trimeszter idején a magzatnak már minden fontos "alkatrésze" kifejlődött, és innentől nagyrészt az anya állapotától és hangulatától függ a további fejlődése. Ebben az időszakban a kismama dolga az, hogy a legtökéletesebb tápanyagellátást biztosítsa a magzatnak a köldökzsinóron keresztül, és hogy jól érezze magát a bőrében, ne legyenek panaszai, mert ettől a baba egészsége és hangulata is jobb lesz. Ebben a tápanyagdús és adalékmentes táplálkozás mellett a legnagyobb segítség az aromaterápia, amelynek köszönhetően rengeteg kellemetlen tünet kiküszöbölhető és megszüntethető, amelyre általában gyógyszert ír fel a szakorvos.

A várandósságra minden tekintetben ártalmatlan illóolajok

ciprusolaj mandarinolaj
citromfűolaj (melissa) petitgrain-olaj
gerániumolaj rózsaolaj
ilang-ilang olaj szantálfaolaj
levendulaolaj teafaolaj

Reggeli rosszullét

Sok nőnek a stabilan jelentkező reggeli rosszullét az első jel, hogy nem ártana beszerezni egy terhességi tesztet. A rosszullét hevessége az ébredéskor jelentkező enyhe undor és émelygés érzetétől a nap folyamán folyamatosan érzékelhető erős szédülésig és hányásig terjed. Ebben az időszakban nem árt felülvizsgálni a B-vitamin háztartásunkat, illetve a hányós kismamák minden esetben gondoljanak a hányások miatti folyadékvesztés pótlására.

A reggeli rosszullétek megelőzését és enyhítését a következő aromaterápiás alkalmazások segíthetik elő:

  •  2 dl mézes tisztított vízbe kevert 1 csepp (és nem több!!!) borsmenta illóolaj reggeli fogyasztása segít a gyomor lenyugtatásában. A borsmentát homeopátiás kezelések esetén kaporral, vagy a második trimesztertől kezdődően fahéjjal is helyettesíthetjük, hisz ezek az illóolajak is ugyanezt a hatást fejtik ki.
  • Ha olyan erős az émelygés, hogy képtelenek vagyunk a folyadékbevitelre (azaz még a víz is kijön belőlünk), akkor végezzünk inhalációt a fenti illóolajok egyikével. A kiválasztott illóolajat hordjuk magunknál egy üvegcsében, és szükség esetén egy vászonzsebkendőre, vagy pamut vattapamacsra cseppentsünk egy cseppet belőle, és ezt szagolgassuk addig, míg az illat teljesen el nem illan.
  • Kiváló segítség lehet Ingeborg Stadelmann bevállt aromakeverékei közül a Várandósolaj is annak, aki nem szeret maga kotyvasztani. Ez egy kiegyensúlyozó, friss illatú illóolaj-keverék, amely élénkítő, keringés-stabilizáló és hangulatharmonizáló hatással van a kismamára. E keverék nem csak a terhesség korai szakaszában ajánlott, hanem az egész várandósság alatt egyensúlyban tartja a szervezetet.

Terhességi csíkok, vagy striák

Kialakulásuk a kötőszövet gyengeségének köszönhető. Ahogy nő a poci, úgy nyúlik a bőr. Ha a bőr rugalmassága kisebb, mint amilyen ütemben nő a has, akkor a bőr megrepedhet. Megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékbevitellel, tápanyagdús táplálkozással, valamint kötőszövet regeneráló és bőrrugalmasító olajkeverékekkel a striák kialakulása megelőzhető.

testápoló krém terhességi csíkok ellen:

Olvasszuk meg  vízfürdőn a kakaóvajat, keverjük hozzá a mandulaolajat, majd ha langyosra hűlt, akkor az illóolajakat is.

Testolaj terhességi csíkok ellen:

Az illóolajokat oszlassuk el a hordozóolajban.

Aromakeverékek terhességi csíkok ellen:

A fenti aromaterápiás szerek valamelyikével naponta kétszer kenjük be a has környékét, a melleket és a csípőt.

Aranyér

Sok nőnek a várandóság alatt alakulnak ki aranyeres panaszai. Az aranyerek a végbél és a végbélnyílás környékén kialakuló vértolulásos erek. Megjelenésüknél, illetve súlyosbodásukért a terhesség kiváltotta erős medencetájéki vérbőség a felelős, és természetesen a háttérben meghúzódó helytelen táplálkozási szokások. Az aranyér táplálkozást érintő kezeléséről itt olvashatsz bővebben.

Az aranyér enyhítő fürdő a következő képpen készül: 20 csepp ciprusolajat keverjünk el egy pohár mézes tejben, és ezt adjuk a fürdővízhez. Az érösszehúzó tulajdonsággal rendelkező ciprus összehúzza a szöveteket és vele együtt a viszkető és fájdalmas aranyeret is. Összehúzó hatása miatt a várandósság nyolcadik hónapjától ne alkalmazzuk!

Aranyér gél kismamáknak:

Az olajokat keverjük össze, majd adjuk hozzá a friss aloé gélhez. Minél gyakrabban kenjük be vele az érintett testrészt. Ha nagyon folyékony a zselé, akkor borogatásként is alkalmazhatjuk.

Aranyér aromakeverékek kismamáknak:

Terhességi visszér

A terhesség alatt sok nőnél alakulhat ki visszértágulat - főleg azoknál, akik megelőzően fogamzásgátló tablettát szedtek. A problémát nagyrészt a várandósság alatt fellépő medencetájéki vérbőség és ennek a területnek a keringési zavarai okozzák. A tünet általában a lábakon és a boka környékén jelentkezik.

A legjobb enyhülést az hozza, ha minden nap legalább 10 percre felpolcoljuk a lábunkat lehetőleg úgy, hogy az a szívnél magasabbra kerüljön, miután bemasszíroztuk a következő keverékkel:

Lábmasszázsolaj kismamáknak:

A fenti illóolajokat oszlassuk el a hordozóolajban, és enyha préselő nyomás alkalmazásával a saroktól kiindulva a szív irányába haladva egészen az ágyékig, alaposan masszírozzuk át a lábakat naponta egyszer.

Aromakeverékek kismamáknak visszér esetén:

A hideg-meleg vizes váltott lábfürdő is sokat segíthet a helyzeten.

Terhességi ödéma

Az ödéma nem más, mint a testfolyadékok túlzott és nem természetes megrekedése. A legtöbb kismama a kézfej, lábfej és a boka megduzzadásaként esik át az ödéma jellegzetes tünetein. Habár az enyhe ödéma semmilyen különösebb egészségkárosodást nem jelent sem az anya, sem a magzat számára, ennek ellenére a nehézkesebb veseműködés, a vízháztartás zavara, illeteve a megváltozott hormonális működés egyértelmű jelzésének tekinthető, de egyeseknél mozgáshiány is okozhatja.

Kezelésében sokat segít a lédús nyers növényi táplálkozás, a kellő mennyiségű vízivás és a teljes cukor- és a túlzott sóbevitel kerülése. Szintén segít a megfelelő mennyiségű mozgás, és a lábak felpolcolása esténként. Az aromaterápia a következő keverék napi alkalmazásást javasolja.

Masszázsolaj a vizenyős lábakra:

A saroktól egészen a farpofákig alaposan masszírozzuk meg az elkészült olajkeverékkel a lábunkat úgy, hogy közben kezünk nyomásával a véráramlást a szív irányába préseljük.

Aromakeverékek ödémás lábakra:

Az emésztési zavarok és a gyomorégés kezelése

A növekvő magzat nyomást gyakorolhat a gyomorra, az epére, vagy a májra. Ebben az esetben még egy teljesen egészségesen táplálkozó kismamának is lehetnek panaszai. Ilyenkor a korábban kedvelt ételek is okozhatnak panaszt, vagy gyomorégést. Ezek a tünetek főleg az utolsó trimeszterre jellemzőek. Felejtsük el azt a téves anyósbölcsességet, hogy: "egyél lányom, mert kettő helyett eszel!"

Lehetőleg minél könnyebben emészthető ételeket együnk, és ügyeljünk az enzimháztartásunkra.

Gyomorégést enyhítő masszázsolaj:

Emésztést segítő aromakeverékek:

Az alaposan összekevert illóolajos keverékkel, Bevált Aromakeverékekkel a kellemetlen panaszok esetén, vagy a fellépő gyomorégés enyhítésése érdekében masszírozzuk meg lassú mozdulatokkal a has, a gyomor és a máj környékét. A keverék csak tüneti enyhítésre alkalmas, a táplálkozás megváltoztatása nélkül nem segíti elő a gyógyulást.

Kölcsönhatások és ellenjavallatok - hallgass az orrodra!

Nehéz az illóolajok ellenjavallataival kapcsolatban megfogalmazni egyértelmű kijelentéseket, mert minden ember teljesen egyénileg reagálja le a különböző illatokat és keverékeket. Ezért elsősorban nem is a kinyilatkoztatásokra, hanem az érzéseinkre és a szaglásunkra kell hagyatkoznunk.

A legfontosabb kontraindikáció az illóolaj vagy egy keverék alkalmazásakor mindig az orrunk elutasító magatartása. Ha előfordul, hogy olyan illóolajat alkalmazunk, amelynek használata ellen semmilyen szakirodalom nem szól, de nekünk mégsem ízlik az illata, akkor semmi esetre se használjuk, hanem vagy más alternatív módszerhez forduljunk, vagy keressük meg azt az aromakeveréket, amely kellemes az orrunknak is.

A tapasztalat azt mutatja, hogy bármennyire is nem tiltott egyes fűszeres olajok alkalmazása a várandósság alatt (szegfű, gyömbér, szegfűszeg, ciprus, fahéj), a kismamák mégsem kedvelik, ezért kerülendő a használatuk az erre érzékenyeknél. 

A lavandin, a rozmaring, a ravensara, az izsóp és a kakukkfű vérnyomásnövelő illóolajakat csak abban az esetben szabad alkalmazni, ha aromaterápiában jártas orvos, dúla vagy bába szigorú felügyelete mellett történik a kezelés.

Túl alacsony vérnyomás esetén a következő illóolajok túl gyakori alkalmazásáról ajánlott lemondania a kismamának - természetesen az egyéni érzékenység függvényében: extra levendula, majoránna, nárdus, ilang-ilang. Ez nem azt jelenti, hogy egyszer-egyszer ne lehessen alkalmazni őket!

Ha minden óvintézkedés ellenére bizonyos illóolajok vagy aromakeverékek esetén bőrreakciók lépnének fel, akkor azok használatát ajánlatos azonnal felfüggeszteni. De még mielőtt a problémát a választott illóolajnál vagy keveréknél keresnénk, érdemes ellenőrizni, hogy nem egy régi, vagy helytelen tárolás miatt megromlott olajkeverékről van-e szó, vagy esetleg előtte testünket nem kezeltük-e szintetikus anyagot vagy kőolajszármazékot tartalmazó szerrel vagy kozmetikummal. Ez utóbbi ugyanis megakadályozza az illóolajok mély behatolását az alsóbb bőrrétegekbe, ehelyett az illóolajok lerakódnak a felhámban, ahol dolgavégezetlenül felhalmozódhatnak, akár bőrpírral járó reakciót provokálva. Persze ez csak a magas koncentrátumú terápiás olajoknál fordulhat elő.

Az illóolajos és aromaterápiás kezelések alatt TILOS a szintetikus illatok használata, mert a két anyag nem várt reakcióba keveredhet egymással.

Felhasznált irodalom:

 

Természetes gyógymódok kismamáknak várandósság idején

Természetes gyógymódok várandósság idejénMár egy ideje gondolkoztam azon, hogy nekiülök és írok arról, hogy betegség esetén mit használhat biztonsággal egy kismama, és mi az, amit érdemes kerülnie (nem gondoltam volna, hogy néhány hét múlva ennyire életszerű lesz a betegség ). Azt hiszem, nyugodtan mondhatom, hogy örök dilemmája ez a várandós anyukáknak, pláne amikor a közelgő influenza járvánnyal riogatják az embereket. Ebben az időszakban fokozottan érzékeny a kismama - nemcsak lelki, hanem fizikai téren is - ezért sokkal könnyebben elkaphatja az aktuális influenzát.

 

Tartalom:

Sajnos, az idén télen én is összeszedtem egy kiadós náthát, ami napok múlva mandula- és arcüreggyulladásba csapott át. Ha emlékeim nem csalnak, talán gyerekkoromban voltam utoljára ilyen beteg, amikor tüszős mandulagyulladással és fülfájással nyomtam az ágyat. Így annyira aktuálissá vált ez a téma, hogy úgy döntöttem, megosztom azokat a praktikákat, amiket magam is sikerrel használtam a gyógyuláshoz.

Áldott állapotban az a legfontosabb, hogy a babára is gondoljunk (nekem máson se járt az agyam, csak hogy a kis Manókám jól van-e?!). Olyan készítményeket, olyan terápiát érdemes ilyen esetben választani, amik segítik a kismamát a gyógyulásban, de a növekvő pocaklakónak nem ártanak. És jó hírem van! Antibiotikum és influenza elleni oltás nélkül is lehetőség van a megelőzésre és a gyógyulásra is!

Mielőtt leírnám, hogy nekem mi vált be, hangsúlyozom, hogy az alábbi sorok nem helyettesítik a szakember/orvos ajánlását. Tehát azt javaslom, hogy érdemes felkeresned a háziorvosod, konzultálj vele, hiszen most nem csak önmagadért felelsz! Az orvos ajánlása után még mindig van lehetőséged eldönteni, hogy gyógyszerrel vagy a természetes gyógymódokkal gyógyulsz. Azért reménykedem, hogy egyre több orvos mellőzi ilyen esetben a gyógyszereket, és inkább homeopátiás vagy alternatív szereket ajánl a beteg kismamának. Szerencsére nekem ilyen háziorvosom van. 

Nos, akkor íme a kismama gyógymód a teljesség igénye nélkül, hiszen elsősorban azokat fogom felsorolni, amiket magam is sikerrel használtam.

Kismama gyógymódok

Bélflóra regenerálók

A Bélflóra regenerálókminden betegség esetén alapnak számítanak, ezért legalább egyfélét mindenképpen szedj! Egyébként ezeket a készítményeket nemcsak a betegségek alatt, hanem folyamatosan is szedni kell(ene) a harmonikusan működő immunrendszer érdekében. Ugyanis, ha az anyuka már a várandósság idején "megágyaz" magának a jótékony bacikból, akkor a baba immunrendszerét is segíti, hiszen a baba a szülőcsatornán áthaladva "nyalja be" a hasznos bacikat. Erről egyébként már írtunk korábban is.

Nekem most fermentpatronom volt itthon, amiből napi 2x7 cseppet fogyasztottam egy kiskanálnyi selyemfű mézzel keverve. Persze használhatod az Emóciót vagy a mézes almarostot is attól függően, hogy melyik van otthon. Nincs kőbe vésve!

A Béta-glükán nélkülözhetetlen

A bélflóra regeneráló mellett a Béta-glükán a másik olyan szer, ami nélkülözhetetlen betegségek esetén. Érdemes már az első apró jeleknél elkezdeni a szedését, ugyanis 48-72 óra kell ahhoz, hogy a teljes immunrendszert hadrendbe állítsa. Az időben elkezdett béta-glükán adagolásával akár az influenzát is megúszhatod, ill. csökkentheted a lábadozás időtartamát.

Én mindig tartok itthon Bioconnectet, mert ezt tartom az egyik legjobban adagolható béta-glükánnak, illetve érdemes mellé szedni egy gyógygombát tartalmazó készítményt is, mivel a Bioconnect 1.3/1.6, míg a gyógygombák 1.3/1.4 béta-glükánt is tartalmaznak, tehát még komplexebb hatás érhető el ezzel a kettőssel.

Nekem most GanoUltrám (itt jegyzem meg, hogy a GanoUltra folyamatos szedésével jó eséllyel megelőzhető a terhességi cukorbetegség is, mivel szépen szabályozza az inzulinháztartást) volt itthon, de ugyanilyen jó a Cordyceps vagy az Immun Assist 247 is.

A Bioconnectből napi 4x1 kapszula is bevethető durva betegség esetén, azonban ennél többet már nem érdemes szedni, mert plusz hatást nem ad Ládi doktor elmondása szerint.

Vitamin- és ásványianyag-komplex várandósoknak

Kismama lévén hónapok óta a Perfect Prenatalt szedem, amit a betegség alatt is nagyon fontosnak tartottam, ugyanis ilyenkor a szervezetnek extra mennyiségű vitaminra és ásványi anyagra van szüksége. 3x1 tabletta bőven elég.

Elsősorban a fermentált készítményeket ajánlom, ezeknek sokkal jobb a hasznosulása, mint egy hagyományos kismama készítménynek.

Erről bővebben itt tájékozódhatsz.

D3-vitamin

Fontos a táplálkozás és a vitaminokD3-vitamin betegség esetén nagyon hasznos, de mivel az emberiség több mint 90%-a komoly D-vitamin hiánnyal küzd, így várandósság esetén különösen fontos, pláne a 2. trimesztertől, amikor a baba csontjai növekedésnek indulnak. Ha egy mód van rá, akkor érdemes K-vitaminnal együtt szedni, vagy már a kombinált változatot választani.

Én a sima D3-vitamin cseppből napi 20-at-, a K-komplex Forte-ból pedig napi 12 cseppet szedek. Egyébként mindkét készítmény adható a babának is a szülés után.

Omega-3 zsírsavak

Omega-3 zsírsavak fogyasztása várandósság alatt kötelező, mivel ezek a zsírsavak nélkülözhetetlenek a magzat optimális agyi és idegrendszeri fejlődéséhez. Betegség esetén a gyulladáscsökkentő hatását tudjuk kihasználni. Ha teheted, érdemes a Q10-es változatot választani, mivel a Q10 szedésével megelőzheted, ill. csökkentheted a visszeres problémákat, a terhességi toxémiát (preeclampsia). Mellesleg támogatja a bőr kötőszövetét is, így talán van esély, hogy megúszd a striákat.

Grape Vital cseppek

Szintén érdemes elkezdeni szedni a betegség kezdetén a Grape Vital cseppeket, megelőzésre viszont nem ajánlott.  A hígított változatával tudsz fertőtleníteni, hogy a család többi tagjának kevesebb esélye legyen elkapni tőled a náthát. Számtalan területen felhasználható.

Propolisz csepp

A propolisz az egyik legjobb baktérium- és vírusölő, nem véletlen használják a méhek is a kaptár fertőtlenítésére.

Propolisz cseppekből napi 3x20 cseppet szedtem étkezések előtt egy kiskanál mézbe elkeverve, sőt volt, hogy lefekvés előtt is használtam. Tapasztalatom szerint nagyon hatékonyan felszakítja a torokváladékot. Mivel alkoholban oldott, ezért ha érzékenységed van az alkoholra, vagy idegenkedsz tőle, akkor ezt nem ajánlom.

Zyflamend

A leghatékonyabb növényi gyulladáscsökkentő. Mivel rozmaringot és gyömbér kivonatot is tartalmaz, ezért érdemes óvatosnak lenni vele a várandósság alatt. Én napi 1 szemet szedtem a Zyflamendből, és figyeltem magam. Semmilyen negatív hatást nem tapasztaltam a pocakomat illetőleg, de ha bármi kétséged van, inkább hagyd abba, vagy ne szedd. Bár ilyen hatásos növényi gyulladáscsökkentő nem nagyon van másik, és én még mindig jobbnak találtam, mint az antibiotikumot.

Gyógyteák

Vannak gyógyteák amik bátran fogyaszthatókHiába kínálja bőkezűen a természet a sokféle gyógyfüvet a náthás panaszokra, vannak olyan gyógynövények, amiket mono formában érdemes kerülni a várandósság alatt (kakukkfű, borsmenta). Szerencsére vannak olyan gyógynövények, gyógyteák, amik bátran használhatóak az influenzás tünetek enyhítésére. Ilyen a bodzavirág, a csipkebogyó, a hibiszkusz és a kamillavirág. Ez utóbbival érdemes inhalálást végezni, akár naponta többször is. Megelőzhetjük vele a lerakódást, illetve a már kialakult arc- és homloküreggyulladásnál segít megnyitni az üregeket, és a váladék könnyebben tud távozni.

Kb. 3 liter forró vízbe tegyünk 4 evőkanál kamillavirágzatot és 3 evőkanál szódabikarbónát. Ha kellemes melegre hűlt, akkor egy törölközővel hajoljunk az edény fölé, és használjuk ki a gyógynövényes gőz jótékony hatását. Nekem rendkívül sokat segített az arcüregeim tisztulásában.

Hagymatea is bátran fogyasztható ilyenkor.

A hársfavirág teát is szokták még ajánlani, azonban a hársfa teának erőteljes vízhajtó hatása van, így kismamák csínján bánjanak vele!

Rügyelixírek

Természetesen az ajánlott gyógyfüvek rügyelixírétis érdemes ilyenkor fogyasztani, mivel így nemcsak fizikai, hanem lelki szinten is támogatod a gyógyulásod.

Nekem csipkerózsa elixírem volt itthon, de betegség esetén hasznos még a bodza és a feketeribizli rügyelixír is. Lázas állapotban különösen fontosak! A lázcsillapítás fontosságáról a későbbiekben még írok!

Aromaterápia

Felsőlégúti megbetegedések esetén vétek lenne nem kihasználni az illóolajok gyógyhatását (aromaterápiát), ill. nagyfokú baktérium- és vírusölő tulajdonságukat.

Mivel a várandósok orra különösen érzékeny az illatokra, ezért javasolt mértékkel használni az illókat, illetve érdemes megválogatni, miket alkalmazunk.

Néhány illóolaj nem ajánlott a kismamáknak, főleg mono formában (pl. rozmaring, eukaliptusz (eucalyptus globulus), kakukkfű, boróka, muskotályzsálya, tuja, majoranna, ciprus, bazsalikom).

Azonban vannak olyan aromaterápiás készítmények, amelyeket körültekintően használhatnak a várandósok is a náthás tünetek enyhítésére.

  • Eukalyptus citriodora: citromos eukaliptusznak is nevezik, mivel inkább a citromos jegy dominál ebben az illóolajban. A közismertebb eukaliptusz illóolajat (eucalyptus globulus) Stadelmann asszony nem ajánlja sem várandósoknak, sem pedig 4 éves kor alatti gyerekeknek. A citromos eukaliptusszal nyugodtan helyettesíthetjük, mivel kíméletesen tisztítja a légutakat. Én a párologtató mécsesbe használtam egész nap, illetve a fürdővízbe elkevert mézes-tejszínes-sós keverékhez is adtam pár cseppet. A kamillás inhalálóhoz is adható 1 csepp. Kellemes illata van, és jól oldja a váladékot, segít a légutak szabaddá tételében.
  • A citrom illóolajat mindenképp ajánlom a náthás időszakokban az aromamécsesbe vagy az aromadiffúzorba. A citrom illóolaja rövid időn belül elöli a helyiség levegőjében található kórokozókat. Persze betegség esetén a rendszeres szellőztetés is nagyon fontos!

Angyalgyökér balzsam és Kakukkfű-mirtusz balzsam felnőtteknek

Az  Angyalgyökér balzsam és Kakukkfű-mirtusz balzsam felnőtteknek a házipatika nélkülözhetetlen tagjai. Én mindig betárazok belőlük az őszi-téli időszakra, és szinte azonnali segítséget tudnak nyújtani az eldugult orr, köhögés, nehézlégzés, nyirokduzzanatok, érzékeny mandula esetén. Így jó eséllyel megelőzhetőek vagy csökkenthetőek a lerakódások. Ráadásul az angyalgyökérbalzsam már újszülött kortól javasolt, így ha van a családban baba vagy gyerek, akkor is tudod majd használni.

A Kakukkfű-mirtusz olajkeveréket kismamaként is használhatod, mivel a kakukkfű keverékben van ebben az olajban, és nyakra, mellkasra, hátra kenve nem okozhat gondot Stadelmann asszony szerint (bábaként már csak tudja).

Mivel az illóolajok kb. 3-4 óra alatt lebomlanak az anyagcsere miatt, így naponta többször érdemes újrakenni őket, ha terápiás hatást várunk el tőlük!

Borogatások

Megfázás, influenza esetén érdemes kihasználni ezt az ősi gyógymódot, amit kombinálhatunk a fentebb említett aromaterápiás készítményekkel, de akár gyógyfüveket, iszapot, agyagot is tölthetünk beléjük, amivel fokozhatjuk a gyógyhatást.

Nyakra, fülre, mellkasra, hátra is helyezhetőek. A borogatások óriási előnye, hogy sokáig tart a hatásuk!

Schüssler terápia

A schüssler sókat nyugodtan lehet alkalmazni influenzás és felsőlégúti betegségek esetén várandósan is.

A teljesség igénye nélkül néhány tipp a schüssler sókkal:

    • Arcüreggyulladás esetén: vegyünk be naponta 3x2 tabletta Kalium sulfuricum D6-ot és 3x2 tabletta Calcium sulfuricum D6-ot felváltva. Szintén jól bevált, ha Kalium sulfuricum D6-ot szedünk felváltva Calcium fluoratum D12-vel és Silicea D12-vel. Ezek mindegyikéből naponta 5-6 tablettát kell bevenni.
    • Köhögés, hörghurut: félóránként 1 tabletta Ferrum phosphoricum D12-t kell elszopogatni. Ha a köhögésünk görcsössé válik, és nyúlós váladék nehezíti a légzést, akkor 15-30 percenként 10 tabletta Magnesium phosphoricum D6-ot oldjunk fel egy pohár forró vízben, és kortyonként igyuk meg. (A Magnesium phosphoricum-ot egyébként az egész várandósság ideje alatt célszerű szedni, megelőzhetőek vele az idő előtti méhösszehúzódások és a lábikra görcsök, amik oly jellemzőek a második trimeszter végén és a harmadik trimeszterben.) Ha bővebb tájékoztatásra van szükséged, akkor ajánlom figyelmedbe ezt a könyvet.

Homeopátiás készítmények

Inhaláljunk kamillateávalSzintén nagyon jó kiegészítést tudnak nyújtani a megfázásos betegségek esetén is. Viszont azt javaslom, hogy mielőtt bármit is szedni kezdenél, mindenképp konzultálj homeopátiában jártas szakemberrel. Ez nemcsak azért fontos, mert kismama vagy, hanem azért is, mert a hatásosság miatt lényeges, hogy valóban az alkati szeredet alkalmazd a megfelelő hígításban.

Ne feledd! A homeoátiában nincs tuti recept! Ami másnak megfelel, lehet, hogy nálad hatástalan.

 

Milliméter Hullámterápia

Milliméter Hullámterápiával rendkívüli módon felgyorsíható a gyógyulás folyamata, és ami kismamaként a legfontosabb, semmilyen mellékhatástól nem kell tartani!

Én a Compact készülékem csúcsra járattam a betegségem alatt.

Íme néhány tipp, amivel jelentősen tudod támogatni a gyógyulásod:

    • Félóránként/óránként vegyél "mintát" az orrváladékodról, vagy a torokváladékodról, és néhány korty előre struktúrált vízre tedd rá az információt, majd idd meg a vizet. Ez nem más, mint a saját homeopátiás szered. Minél gyakrabban ismétled ezt a nap folyamán, annál gyorsabb (olykor drasztikusabb is) lesz a javulásod.
    • A fájdalmasan feszülő arc- és homloküregekre, valamint a füleidre használd az "Infra" üzemmódot, ami után közvetlen elindíthatod az "Egészség" üzemmódot is. Mivel ez a két üzemmód nem számít intenzívnek, így szinte korlátlanul használható a nap folyamán.
    • A "Gyulladáscsökkentő/Fájdalomcsillapító" üzemmódot is bevetheted az "Infra" mód után, ezzel enyhíteni tudod a fájdalmadat. Mivel intenzív üzemmódnak számít, így naponta háromnál többször ne alkalmazd!
    • A "Harmonizáció" programot naponta többször is alkalmazhatod a betegszobában. Így a szervezeted még inkább a gyógyulásra tud koncentrálni.
    • Ha úgy érzed, hogy a betegséged elsődleges oka a stressz vagy a túlhajszoltság, akkor mindenképp használd a "Stresszkezelő" programot is kiegészítésképpen. Ezt és a "Harmonizáció" programot egyébként az egész várandósság ideje alatt célszerű használni, hiszen a szervezeted így több energiát tud a növekvő babádra fordítani. A babavárás ideje alatt érdemes elkerülni vagy kezelni a stresszforrásokat.

További kezelési javaslatokat a készülékhez tartozó dvd-mellékletben találsz!

Test- és fülgyertyák

Én amondó vagyok, hogy test- és fülgyertyák mindig legyenek a házipatikádban, hiszen szinte minden esetben használhatóak, és valóban gyors segítséget és enyhülést tudnak nyújtani. Kismamaként a natúr, a levendulás és a kamillás test- és fülgyertyákat ajánlom. Nemcsak a fájdalmat és a gyulladást tudják "lehúzni", hanem kellemesen ellazítanak, mivel képesek arra, hogy helyreállítsák a testben lévő energiákat.

Sóterápia

Sóterápia teljes biztonsággal alkalmazható a babavárás idején is. Nátha esetén a legegyszerűbb módja a sóterápiának a Neti orrmosó kancsó használata. 1%-os sóoldatot készítve naponta többször mosd át az orrüregeket. Szinte azonnal érezhető a hatás, végre kapsz levegőt, és elindul a letapadt váladék kiürülése. Az angyalgyökér balzsammal jól kombinálható.

A kristálysó ionizátor is nagyszerű segítséget nyújthat. Akár éjszakára is bekapcsolva hagyhatod. Olyan, mintha friss tengeri levegőt lélegeznél, aminek a légutakra kifejtett pozitív hatása már régóta közismert.

A sólámpa is hasznos, mivel felmelegedve negatív ionokat bocsát ki, amik a negatív környezeti sugárzásokat gyengítik, így még több energiája jut a szervezetnek a gyógyulásra.

Bioptron lámpa és/vagy infra lámpa

Ha van otthon ilyen készüléked, akkor mindenképp használd! Én színterápiás Bioptron lámpát kaptam kölcsön. Az arc- és homloküregeimet és a füleimet piros fénnyel, a torkomat kék fénnyel, a csecsemőmirigyemet (thymus) pedig zöld fénnyel aktiváltam.

Naponta többször is alkalmazd!

Ha már a színeknél tartunk, akkor megemlítem a színterápia gyógyító tulajdonságát. Torok- és mandulagyulladás esetén nagyon ajánlom a kék sál használatát, amit akár a nyakborogatás fölé tudsz rögzíteni. A kék szín a torokcsakrát harmonizálja, így segíthet a gyulladás és a fájdalom csökkentésében.

Nemcsak a színeknek, hanem a zenének is van hatása a lélekre, nem is akármilyen! Betegség esetén hallgass kellemes, klasszikus zenét, mivel ez a fajta zene átsruktúrálja a szervezetedben lévő vizet (az emberi szervezet több mint 70%-a víz), és ezáltal a sejtjeid egészséges "üzemmódra" váltanak, ergo hamarabb jön a gyógyulás. Nem mellesleg a pocakodban lévő baba is hallja a zenét, és több tanulmány is bizonyította, hogy a babák szeretik a klasszikus dallamokat. Sőt azok a babák, akik már a pocakban is ilyen zenét hallgattak, általában sokkal nyugodtabbak és kiegyensúlyozottabbak. Természetesen nem kell maximum hangerőn hallgatni, éppen elég, ha egész nap halkan a háttérben szól, így szunyókálás közben sem zavar.

Lázcsillapítás

Kismamák esetében nagyon fontos tudnivaló, hogy azonnal lázat kell csillapítani náluk, ugyanis ebben az időszakban a láznak komoly következményei lehetnek a babára nézve!

Mielőtt gyógyszerhez nyúlnánk, mindenképp érdemes a természetes lázcsillapító módszereket bevetni. Ne feledjük! Minél előbb "kapjuk el" a lázat/hőemelkedést, annál könnyebben és gyorsabban tudjuk alternatív módszerekkel kezelni.

Kismamáknál azonnal lázat kell csillapítani

A fentebb említett étrend-kiegészítők és teák (béta glükán, Zyflamend, rügyelixírek, bodza tea stb.) komplexen hatnak, tehát időben elkezdve megelőzhető velük a lázas állapot kialakulása, és segítenek a láz lehúzásában is. Mellettük alkalmazható a priznic (hűtőborogatás), a hűtőfürdő, amit az Aqua Egészség Medál segítségével még hatékonyabbá tehetünk, ugyanis az Aqua Medállal kezelt víz alkalmas a lázcsillapításra is.

Táplálkozás

A betegség idején előfordulhat, hogy étvágytalansággal küzd a kismama. Sajnos ez nálam is bejátszott, mivel közel két hétig nem éreztem sem az ízeket, sem pedig az illatokat, és mivel nyelni is alig bírtam, az étkezés volt az, amire a legkevésbé vágytam. Ennek eredményeként másfél kilót fogytam. Viszont ilyen esetekben gondolni kell a babára is, akinek szüksége van a létfontosságú tápanyagokra a megfelelő növekedéshez. Ezért nagyon jó, ha továbbra is kitartóan szeded a fermentált kismamavitamint (Perfect Prenatal, Garden of Life Prenatal), illetve iszogatod a nyírfavizet, vagy napi néhány ampulla Biocean-t is elfogyaszthatsz. Ezek a folyadékok annyira komplexek, hogy akkor sem kell aggódnod, ha napokig nem tudsz enni, vagy csak nagyon minimális ételt bírsz magadba tuszkolni.

A fogyás ellenére teljesen rendben volt a vérképem. Itt jegyzem meg, hogy mind a Nyírfanedv, mind a Biocean ampullát érdemes magaddal vinni a szülőszobára is, ugyanis az extra tápanyag mellett energiával is bőven ellát majd a vajúdás órái alatt.

Ha már a táplálkozásnál tartok, mindenképp hangsúlyoznám, hogy a betegség alatt különös gondot fordíts az étkezésedre, ugyanis az elfogyasztott ételek/italok nagyban befolyásolják a gyógyulás menetét. Ez idő alatt kerüld el a tejtermékeket, még a fermentáltak (joghurt, kefír) sem ajánlottakak, mivel nyákképző hatásúak, így fokozzák a gyulladásos váladékok termelődését. A húsfogyasztást is mellőzd vagy csökkentsd le, amennyire csak tudod.

Ezek helyett fogyassz könnyű, meleg leveseket, teljes értékű gabonából készült ételeket, párolt zöldségeket, kompótokat. Olyan ételeket, amik nem terhelik meg az emésztőrendszered, és így a szervezeted több energiát tud fordítani a gyógyulásra. A Boszorkánykonyhában számtalan egészséges receptet találsz.

A finomított cukor minden formáját kerüld! Ezt nemcsak a betegség idején javasolt betartani, hanem az egész várandósság alatt, sőt egyébként is. Jó minőségű mézet nyugodtan használhatsz mértékkel a teába, hiszen a felsőlégúti betegségek idején valóban gyógyhatásúnak bizonyulnak.

A gyógyteák mellett ügyelj az egyéb folyadékbevitelre is, ami elsősorban tisztított víz legyen. Az EM kerámiával vagy az Aqua Egészség Medállal struktúrált víz segíti a gyógyulást, mivel átmossa, átrezegteti a sejtjeidet. A várandósság idején amúgy is kiemelten fontos a megfelelő folyadékfogyasztás. Elég abba belegondolni, hogy a baba a magzatvízben úszkál, ami kb. 3 óránként újracserélődik, így ha eleget és jó minőségű vizet iszol, jó eséllyel tiszta, egészséges pH-jú magzatvizet biztosítasz számára. Így elkerülhető, hogy idő előtt elszennyeződjön a baba számára értékes folyadék, aminek számos negatív következménye lehet (pl. koraszülés, ödémásodás, terhességi toxémia-preeclampsia stb.).

Természetesen a Stadelmann-féle Várandósteát ilyenkor is ihatod, napi 3 csésze ajánlott!

Külső ápolás

Nátha esetén az orr és a száj környéke extra módon igénybe van véve, ezért ezek a bőrfelületek is gondos ápolásra szorulnak. Kisebesedett orr, kicserepesedett száj esetén én többnyire sheavajat és a Blueberry levendulás ajakbalzsamát használtam, és így sikerült elkerülnöm a pergamenszerű, kivörösödött jelenséget, ami általában oly gyakori a századik zsebkendő eltrombitálása után. 

A betegség lelki vonatkozásáról

Legvégül mindenképp említést tennék a betegség lelki hátteréről, ugyanis azt vallom, hogy minden betegség hátterében lelki vonatkozások állnak, amiket ha sikerül megértenünk, akkor sokkal gyorsabb lesz a gyógyulás, nem mellesleg önismeretre is juttathat.

Nem véletlen említettem többször is a blogom során a stresszt, ugyanis a kezeletlen formája negatív hatást gyakorol a testünkre. Tehát nem elég csak fizikai síkon "dolgozni", ugyanilyen fontos (ha nem fontosabb!) a lelki harmóniát megőrizni és támogatni.

A teljesség igénye nélkül néhány felsőlégúti betegség lelki háttere következzék (Jacques Martel: Lelki eredetű betegségek lexikona):

    • Influenza
      Egy olyan vírusos megbetegedésről van szó, amely lázzal, hidegrázással, fejfájással, izomfájdalmakkal, tüsszentéssel, légzési problémákkal járhat. Az influenza, ami a náthánál jóval makacsabb tüneteket okoz a testemben, ágynyugalomra kényszeríthet egy bizonyos időre. Mivel az influenza egy fertőző betegség és a dühhöz kapcsolható, feltehetem magamnak a kérdést, hogy ki vagy mi az, ami ennyire feldühít? A betegséget kísérő tünetek még pontosabban jelzik, hogy milyen élethelyzetet élek meg aktuálisan: a láz dühöt jelez, a tüsszentés a kritikához kapcsolódik, vagy ahhoz a tényhez, hogy valakitől vagy valamitől meg szeretnék szabadulni.
      Gyakran a családot érintő konfliktushelyzetről van szó: valami olyat mondtak nekem, vagy olyan helyzetet éltem meg, amelyet nem tudok lenyelni, mivel mások szabályokat hágtak át, és határokat léptek át. Valószínűleg olyan vita zajlott le, amelyben az volt az érzésem, hogy a személyes életteremet nem tartották tiszteletben, vagy hogy majdnem elvesztettem valamit vagy valakit, aki hozzám tartozott.
      Sok esetben az influenza olyan, a társadalomba beidegződött hiedelmek kapcsán jelenik meg, mint például: "Annyira fáztam ma, biztos vagyok benne, hogy megkapom az influenzát".
      Fel kell tennem magamnak a kérdést, hogy miért lehetek influenzás. Pihenésre van szükségem? Így ágynyugalomra kötelezem magam, s nem kell szembenéznem a munkahelyi és a családi feladataimmal, kötelességeimmel? Akkor is kialakulhat influenza, ha egy helyzet kapcsán nagy csalódás, frusztráció ért engem, amely arra késztet, hogy ne akarjam érezni, mi történik körülöttem (eldugult orr), és amely a légzésemet is megnehezíti. Jobban teszem, ha kifejezem az érzéseimet és kiengedem a könnyeimet azért, hogy a testemben megszűnjön a gyulladás, és harmónia lépjen a helyébe.
    • Orr-, orrmelléküreg/arcüreggyulladás
      A heveny gyulladások a legtöbb esetben a felső légutak vírusos vagy bakteriális fertőzései következtében alakulnak ki. Az idült orrmelléküreg-gyulladás hátterében gyakran egy allergia áll, s a gyulladás annak a mellékhatása.
      Ha orrmelléküreg-gyulladásban szenvedek, akkor egy, az orromat érintő zárlatot élek meg, és ebben az arcüregeim IS érintettek. Az orrmelléküregek fertőzése egy emberrel vagy egy helyzettel kapcsolatos tehetetlenséghez kapcsolható, amit nem bírok elviselni. Az is lehet, hogy veszélyt vagy fenyegetettséget érzek, amely félelmet ébreszt bennem. Ez a veszély lehet reális és képzelt, az eredmény ugyanaz. Az lehet a benyomásom, hogy itt valami "bűzlik", hogy valami kétes ügy van jelen az életemben.
      Az üzenet, amelyet meg kell értenem, hogy érezzem a szeretetet, ami körülvesz, és minél mélyebbre szívjam be magamba.
    • Orrváladék
      Minden testnedv érzelmeim egy aspektusát jelképezi. Ha az orromból távozó váladék a torkomba ürül ahelyett, hogy a testemen kívülre távozna, az azt jelzi, hogy elfojtom, "lenyelem" az érzelmeimet vagy a könnyeimet. Hajlamos vagyok magamba fordulni, és saját sorsomon sopánkodni. Fontos, hogy kézbe vegyem az életemet, hogy saját örömömre is tegyek dolgokat, hogy visszatérjen az életkedvem, s betöltsem a küldetésemet.

Remélem, hogy a saját tapasztalataimmal segíteni tudtam kismama társaimon! Mint láthatod, bőven van alternatíva, hogy elkerüld a gyógyszereket, amiknek ki tudja, milyen hatásai vannak a babára nézve. És azt se felejtsd el, hogy a betegség sem egyik napról a másikra alakult ki, tehát a gyógyuláshoz is szükség van egy jó adag kitartásra,  türelemre és szeretetre. 

Mielőbbi gyógyulást kívánok!

Betty




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 25
Tegnapi: 30
Heti: 81
Havi: 240
Össz.: 81 683

Látogatottság növelés
Oldal: EZT TUDTAD?KISMAMÁS...
NŐI,KISMAMA,BABÁS,GYEREKJÓGA:MARTFŰ,TISZAFÖLDVÁR,CIBAKHÁZA - © 2008 - 2024 - birtlight-yoga-orsi.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »